Στη γιορτή του Πολιούχου του Εμπεσού συμμετείχε ο Δήμαρχος Αμφιλοχίας Σάκης Τορουνίδης

Στις εορταστικές εκδηλώσεις προς τιμήν του πολιούχου και προστάτη του Εμπεσού, Αγίου Θωμά συμμετείχε την Κυριακή ο Δήμαρχος Αμφιλοχίας Σάκης Τορουνίδης και οι Αντιδήμαρχοι, οι οποίοι παρακολούθησαν τη Θεία Λειτουργία και στη συνέχεια παρευρέθηκαν στο ημερήσιο πανηγύρι που ακολούθησε στο χώρο του μοναστηριού.
Στο πλαίσιο του εορτασμού ο Δήμαρχος είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με πολλούς πολίτες και να ευχηθεί στους εορτάζοντες και εορτάζουσες. Στον σύντομο χαιρετισμό του συνεχάρη τον Πρόεδρο της ΤΚ Εμπεσού Ηλία Μπαρμπάκη και όλους όσοι συνέβαλαν στη διοργάνωση της μεγάλης γιορτής, επισημαίνοντας τη διαχρονική συμβολή των Εμπεσιωτών και των τοπικών γιορτών στη διατήρηση της πολιτιστικής ταυτότητας του τόπου.
Στη γιορτή συμμετείχαν επίσης η Βουλευτής Αιτωλοακαρνανίας ΠΑΣΟΚ Χριστίνα Σταρακά και ο Βουλευτής Αιτωλοακαρνανίας ΣΥΡΙΖΑ Μίλτος Ζαμπάρας.