Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η δράση ενημέρωσης για Πρώτες Βοήθειες και Καρδιοαπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) στο Δημαρχείο Ινάχου

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε από τον Δήμο Αμφιλοχίας και σε συνεργασία με το ΕΚΑΒ – Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας Αγρινίου η ενημερωτική παρουσίαση Πρώτων Βοηθειών, Καρδιοπνευμονικης Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) και οδηγιών χρήσης αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή.

Με γνώμονα ότι η γνώση πρώτων βοηθειών μπορεί να αποβεί σωτήρια για έναν άλλον άνθρωπο το πρωί της Τετάρτης διοργανώθηκε στο Δημαρχείο Ινάχου ενημερωτική παρουσίαση πρώτων βοηθειών,  πρακτική στη διάσωση ΚΑΡΠΑ, κι ενημέρωση από τους εκπροσώπους του ΕΚΑΒ, για τους χρόνους και τη σωστή διαχείριση μιας επικίνδυνης κατάστασης.

Στην δράση συμμετείχαν δημότες όλων των ηλικιών, μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Χαλκιοπούλων και προσωπικό του Δήμου.

Ευχαριστούμε θερμά το ΕΚΑΒ – Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας Αγρινίου για τη συνεργασία.