Εγγραφές και επανεγγραφές νηπίων στους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου Αμφιλοχίας από Δευτέρα 20 Μαΐου έως και Παρασκευή 28 Ιουνίου 2024

Αμφιλοχία,

Δευτέρα,  20 Μαΐου 2024

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Εγγραφές και επανεγγραφές νηπίων στους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου Αμφιλοχίας από 20 Μαΐου έως 28 Ιουνίου του 2024

Ο Δήμος Αμφιλοχίας ενημερώνει ότι οι αιτήσεις για εγγραφή και επανεγγραφή νηπίων στους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Αμφιλοχίας για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από τη Δευτέρα 20 Μαΐου έως και την Παρασκευή 28 Ιουνίου 2024.

Η υποβολή των αιτήσεων θα γίνεται στους Παιδικούς Σταθμούς της περιοχής διαμονής σας.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

• Αίτηση γονέα ή κηδεμόνα (μπορείτε να κατεβάσετε την Aίτηση-Εγγραφής-2024 ή να την αναζητήσετε σε έντυπη μορφή στους Παιδικούς Σταθμούς).
  • Ληξιαρχική πράξη γέννησης του νηπίου (να έχει γεννηθεί από 1/1/2021 έως και 30/3/2022. Θα γίνονται δεκτές οι αιτήσεις και των νηπίων τα οποία θα έχουν κλείσει τα 2,5 έτη έως και 30/3/2025).
  • Πρόσφατο Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
  • Βεβαίωση από γιατρό του Δημοσίου ή ιδιώτη για την καλή σωματική υγεία του νηπίου (μπορείτε να την κατεβάστε ON LINE ή να την αναζητήσετε σε έντυπη μορφή στους Παιδικούς Σταθμούς).
  • Το πρωτότυπο βιβλιάριο υγείας με τα εμβόλια που προβλέπονται κάθε φορά ανάλογα με την ηλικία του παιδιού και πρόσφατα αποτελέσματα φυματοαντίδρασης (Mantoux) καθώς και εμβόλιο ηπατίτιδας.
  • Εκκαθαριστικό Εφορίας Οικονομικού Έτους 2024 (εισοδήματα οικ. έτους 2023).
  • Φωτοτυπία ταυτότητας μητέρας.

Για τους δικαιούχους του ΕΣΠΑ θα ακολουθήσει σχετική ενημέρωση όταν τεθεί σε λειτουργία η πλατφόρμα από την αρμόδια υπηρεσία (Ε.Ε.Τ.Α.Α.).

Για την εγγραφή νηπίων αλλοδαπών γονέων, εκτός όλων των παραπάνω, απαραίτητα δικαιολογητικά είναι διαβατήριο και  άδεια νόμιμης παραμονής σε ισχύ.

Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να επικοινωνείτε καθημερινά στα ακόλουθα τηλ:

• Α’ Παιδικός Σταθμός Αμφιλοχίας: 2642022249 (Υπεύθυνη Επικοινωνίας Μπλαχούρη Αικατερίνη).
  • Β’ Παιδικός Σταθμός Αμφιλοχίας: 2642023600 (Υπεύθυνη Επικοινωνίας Σαλμά Σοφία).
  • Παιδικός Σταθμός Λουτρού: 2642051054 (Υπεύθυνη Επικοινωνίας Σπανού Παναγιώτα).
  • Παιδικός Σταθμός Στάνου: 2642041279 (Υπεύθυνη Επικοινωνίας Λέφα Σπυριδούλα).
  • Παιδικός Σταθμός Εμπεσού: 2647031212 (Υπεύθυνη Επικοινωνίας Ηλίου Παρασκευή).
  • Για τον Παιδικό Σταθμό Σαρδινίων οι αιτήσεις εγγραφών και επανεγγραφών θα γίνονται στον Α’ Παιδικό Σταθμό Αμφιλοχίας.

Η αρμόδια Αντιδήμαρχος

Ελένη Π. Αγρογιάννη