Επίσκεψη της Υπουργού Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας Σοφίας Ζαχαράκη στην Παιδική Εξοχή Μπούκας

Tην Παιδική Εξοχη Μπούκας επισκέφθηκε το απόγευμα της Τετάρτης η Υπουργός Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας Σοφία Ζαχαράκη, όπου την υποδέχτηκε ο Δήμαρχος Αμφιλοχίας Σάκης Τορουνίδης.

Με την Αρμόδια Αντιδήμαρχο Ειρήνη Φίλου την ξενάγησαν στους χώρους της κατασκήνωσης, που ο Δήμος Αμφιλοχίας αναβάθμισε μέσω της αξιοποίησης της έκτακτης χρηματοδότησης ύψους 150.000 ευρώ, καθώς και της τακτικής επιχορήγησης ύψους 200.000 ευρώ του Υπουργείου Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας, προσφέροντας στους φετινούς κατασκηνωτές βελτιωμένες υπηρεσίες κι ένα ασφαλέστερο περιβάλλον.

Ειδικότερα, έπειτα από τις απαιτούμενες εργασίες ο χώρος απέκτησε φέτος για πρώτη φορά πιστοποιημένη σύγχρονη παιδική χαρά, πιστοποιημένες υποδομές και διασφάλιση προσβασιμότητας για ΑΜΕΑ.  Μαγειρείο πιστοποιημένο βάσει του πρωτοκόλλου ΧΑΣΠ και ανακαινισμένους και εξοπλισμένους οικίσκους με aircondition, ψυγεία και ντουλάπες, που διασφαλίζουν την ασφαλή κι ευχάριστη διαμονή των φιλοξενούμενων.

Με μέλημα το επόμενο διάστημα η κατασκήνωση να αποτελέσει πρότυπο και να διευρύνει τη λειτουργία της, ο Δήμαρχος κατά τη διάρκεια της γιορτής καλωσορίσματος ευχαρίστησε θερμά την Υπουργό για την αγαστή συνεργασία, τονίζοντας ότι στόχος της Δημοτικής Αρχής είναι να δωσει ακόμη περισσότερες δυνατότητες στο κατασκηνωτικό πρόγραμμα της Παιδικής Εξοχής Μπούκας.

Εικόνες: