Με δύο παράλληλες δράσεις γιορτάζει ο Δήμος Αμφιλοχίας την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Με δύο παράλληλες περιβαλλοντικές δράσεις γιορτάζει αύριο, 5 Ιουνίου την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος ο Δήμος Αμφιλοχίας.
Περιβαλλοντικά παιχνίδια, παρατήρηση πουλιών και εθελοντικός καθαρισμός με τη συμμετοχή των Δημοτικών Σχολείων της Αμφιλοχίας θα πραγματοποιηθούν το πρωί της Τετάρτης στην ανατολική πλαζ της πόλης, σε συνεργασία με τον Οργανισμό Φυσικού Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής-ΟΦΥΠΕΚΑ και τη Μονάδα Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών Κοιλάδας Αχελώου και Αμβρακικού κόλπου.
Παράλληλα, στις 10:00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί Περιβαλλοντική Ημερίδα με ομιλίες και δράσεις καθαριότητας στα Λουτρά Χαλκιόπουλου στο Δασύλλιο σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας.