Υπό την Αιγίδα του Δήμου Αμφιλοχίας το πρώτο Amvrakia Music Festival στις 16 και 17 Αυγούστου στη λίμνη Αμβρακία

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με Σωκράτη Μάλαμα, Γκιντίκι, Εισβολέα και Ιουλία Καραπατάκη

Ο Δήμος Αμφιλοχίας φιλοξενεί στις 16 και 17 Αυγούστου το πρώτο Amvrakia Music Festival που θα πραγματοποιηθεί σε μια ειδυλλιακή τοποθεσία, δίπλα από τη Λίμνη Αμβρακία στην Αμφιλοχία.

Το άλλοτε εγκαταλελειμμένο στρατόπεδο Ψαρογιάννη μετατρέπεται για δύο ημέρες σε μια εστία πολιτισμού και μουσικής, με ένα πλούσιο πρόγραμμα συναυλιών με καταξιωμένους καλλιτέχνες.

Το Φεστιβάλ θα διεξαχθεί το διήμερο 16 και 17 Αυγούστου σε μια πρωτοποριακή δράση δίπλα στη λίμνη Αμβρακία, που στόχος είναι να γίνει σημείο αναφοράς για την περιοχή της Δυτικής Ελλάδας και ταυτόχρονα να προσφέρει μια ολοκληρωμένη εμπειρία διασκέδασης στο κοινό.

Το μουσικό πρόγραμμα περιλαμβάνει στις 16 Αυγούστου συναυλίες με τους Παύλο Παυλίδη, τον Εθισμό και τους Γκιντίκι και το Σάββατο 17 Αυγούστου μεγάλη συναυλία με τον Σωκράτη Μάλαμα, την Ιουλία Καραπατάκη και τον Εισβολέα.

Για τους κατασκηνωτές τα πρωινά θα πραγματοποιούνται κάτω απ’ τη σκιά των ελαιόδεντρων πρακτική yoga με πιστοποιημένη δασκάλα, και καθ’όλη τη διάρκεια του διημέρου θα είναι σε εξέλιξη υπαίθριες δραστηριότητες, εργαστήρι κρουστών και μουσικά πάρτι.
Ο χώρος που πραγματοποιείται το φεστιβάλ θα γίνει ένας κόμβος συνάντησης του κοινού με το μαγευτικό τοπίο της λίμνης Αμβρακίας και με αγαπημένους καλλιτέχνες, που θα προσφέρουν στους επισκέπτες δύο μοναδικές καλοκαιρινές βραδιές.
Ο Δήμος Αμφιλοχίας στο πλαίσιο των ενεργειών αξιοποίησης της ακίνητης περιουσίας και υποστήριξης δράσεων που αναδεικνύουν την ευρύτερη περιοχή, έθεσε το φεστιβάλ υπό την Αιγίδα του.
______________________________________________________________________
To πρώτο Amvrakia Music Festival τελείται από την αιγίδα του Δήμου Αμφιλοχίας και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας.
  • 16 & 17 Αυγούστου | Τοποθεσία: Λίμνη Αμβρακία, Πρώην Στρατόπεδο Ψαρογιάννη, Αμφιλοχία
  • Δρομολόγια θα πραγματοποιούνται και τις δύο ημέρες του φεστιβάλ από Αθήνα, Πάτρα, Ιωάννινα, Άρτα, Αγρίνιο, Μεσολόγγι και Πρέβεζα. (κράτηση θέσεων μέσω email στο metaforesamf@gmail.com ή στα τηλέφωνα 6983048024 & 6957786604).
Περισσότερες πληροφορίες: amvrakiamusicfestival.gr