Υπογράφτηκε σήμερα η σύμβαση του έργου “Εγγειοβελτιωτικές παρεμβάσεις των Παραλίμνιων Περιοχών Αμβρακίας – Αμφιλοχίας και Βάλτου”

Υπογράφτηκε σήμερα παρουσία του Υπουργού Υποδομών και Μεταφορών Χρήστου Σταϊκούρα, του Περιφερειάρχη Δυτικής Ελλάδας Νεκτάριου Φαρμάκη και του Δημάρχου Αμφιλοχίας Σάκη Τορουνίδη η σύμβαση ενός εξαιρετικά σημαντικού έργου για τον Δήμο Αμφιλοχίας.

Το έργο “Εγγειοβελτιωτικές παρεμβάσεις των Παραλίμνιων Περιοχών Αμβρακίας – Αμφιλοχίας και Βάλτου” μετά από χρόνια προσπαθειών ξεκινά να υλοποιείται προσφέροντας πολλαπλασιαστικά οφέλη στον Δήμο και σε όλη την κοινωνία.

Το έργο αφορά την άρδευση του Κάτω Βάλτου και συγκεκριμένα σε πλήρη ανάπτυξη και λειτουργία 33.500 στρέμματα καθαρής έκτασης, συμβάλλοντας στην αντιπλημμυρική θωράκιση, ουσιαστική στήριξη στον πρωτογενή τομέα αλλά και προστασία του υδροφόρου ορίζοντα, της λίμνης Αμβρακίας και των ακτών.

Ο Δήμαρχος Αμφιλοχίας σε δήλωση του, εξέφρασε την ικανοποίηση του για την εκκίνηση του έργου, το οποίο είχε θέσει ως προτεραιότητα στις συναντήσεις που είχε με τον Πρωθυπουργό και την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου από την αρχή ανάληψης των καθηκόντων του, τονίζοντας ότι θα αλλάξει ριζικά τη διαχείριση του νερού και τις τεράστιες δυνατότητες της περιοχής στην πρωτογενή παραγωγή.

Στην τελετή υπογραφής παρόντες ήταν επίσης ο Υφυπουργός Υποδομών και Μεταφορών, αρμόδιος για τις Υποδομές, Νίκος Ταχιάος, ο Δήμαρχος της Ιεράς Πόλης Μεσολογγίου, Σπύρος Διαμαντόπουλος, ο Αναστάσιος Αρανίτης, Γενικός Διευθυντής του ομίλου Intrakat και εκπρόσωποι των Δημοτικών Αρχών Αμφιλοχίας, Μεσολογγίου και Ξηρομέρου.